Devlínkovy funkce a jeho praktické využití

Devlínek je originální český (nejen) příborový multitool a krom základních degustačních a kulinářských úkonů vám nabízí i řadu dalších zajímavých možností praktického využití. Vyjímečný je mimo osobitého designu i tím, že všechny své funkce nabízí z jednoho univerzálního úchopu, který se během používání nemění. Věříme, že vás níže uvedené informace přesvědčí, že Devlínek je nejen "roztomilá piňďárna", ale i mocný a užitečný příruční nástroj. Výčet doposud známých ( a stále se rozšiřujících ) funkcí, naleznete na přiložených obrázcích.

Jak držet Devlínka - první krok
Jak držet Devlínka - druhý krok
Jak držet Devlínka - třetí krok
Jak použít Devlínka - čtvrtý krok
JJak použít Devlínka - pátý krok
Jak použít Devlínka - šestý krok
Jak použít Devlínka - sedmý krok
JJak použít Devlínka - osmý krok
Jak použít Devlínka - devátý krok
Jak použít Devlínka - desátý krok
Jak použít Devlínka - jedenácý krok
Devlínkova primární funkce

  První funkce - designová a okrasná.   Každý Devlínkův funkční prvek reprezentuje zároveň jednu část jeho pomyslného "těla" ( nožičky, křidélko, očíčko, atp. ). Celek tak v součtu působí jako lehce nakrklý papoušek. Což je ovšem novinka. Ještě do verze 5.0 nástroj doopravdy připomínal spíš jelínka ;-) S funkcí designovou je zároveň spojen určitý "socializační" efekt, kdy má Devlínek tendenci strhávat na sebe ve společnosti pozornost a můžete ho tak použít jako přirozený komunikační icebreaker. A jen tak pro zajímavost - současná Devlínkova podoba má sice obchodní název 6.0, ale fakticky se jedná o verzi 13. ( resp. je to třináctá verze Devlínka, ale šestá, která byla schválena do výroby ). Vývoj Devlínkovy podoby probíhá už od roku 2014 a je výsledkem usilovné práce dvou humanoidních savců, kteří se domnívají, že mají umělecké nadání ;-).

Devlínkova druhá funkce

  Druhá funkce - napichovací.   Devlínek je vybaven hrotem vidličkového typu o využitelné délce přibližně 35 mm. V praxi to znamená, že pokud byste měli k dispozici větší množství Devlínků a volnou variaci na švédský stůl, můžete vytvořit opravdu originální jednohubky. Dále pak můžete využít hrotu jako popichovátka, či ošťouráku. Jediné co nedoporučujeme, je použití jako náhrady za párátko. Ne, že by to nefungovalo, ale mohlo by to být překvapivě bolestivé. To jen pro případ, že by sem zabloudil nějaký američan ;-).

Devlínkova třetí funkce

  Třetí funkce - roztírací.   S pomocí 9 mm široké čepele můžete snadno roztírat paštičky, máslo klasické i pomazánkové, tavené sýry, zrající sýry, ba i notně přezrálé, závánějící a volebního práva se dožadující sýry. Na všech dříve uvedených komoditách vytvoří zubatá Devlínkova čepel efektní vlnkovaný povrch a jste-li japonec, asi vám do budoucna vyplní svačiny nejednu zenovou chvilku. Autisté jistě ocení roztomilý detail v podobě konvexního vydutí u konce čepele, s jehož pomocí snadno vyškrábnete i - běžnými nástroji nedostupné - zaoblené dno plastových kelímků. Majitele OCD by na druhou stranu mohlo uklidnit, že vlnek na čepeli je přesně deset :-).

Devlínkova čtvrtá funkce

  Čtvrtá funkce - otvírák na konzervy.   Tady se asi na okamžik zastavíme. Snad žádný jiný nástroj se v historii kuchyňských pomůcek nedočkal takové spousty variací a tolika různých zpracování, jako právě otvírák na konzervy. S prvním přišel roku 1858 američan Ezra Warner, skoro padesát let poté, co v Anglii vymysleli plechové konzervy. Nebylo to nicméně úplně to pravé, a tak se od té doby vynálezci celého světa snaží přijít s funkčním, efektivním a bezpečným řešením, kterak otevřít konzervu. Autor tohoto webu při svém bádání dokonce narazil na jistý mechanický otevírák, sestávající z 36 (!) dílů. McGyver by z něj postavil traktor, ruchadlo a stroj proti komukoli. My, nicméně, si na otevření konzervy vystačíme s kusem profilovaného, kaleného, 2,5 mm silného nerezového plechu, který přitom zároveň vypadá, jakoby rovnou i ochutnával. Budete-li následovat odkaz na YouTube v zápatí této stránky, dostanete se přímo na instruktážní video z naší dílny, detailně popisující práci s Devlínkem při otevírání konzervy. Je to docela bžunda ;-).

Devlínkova pátá funkce

  Pátá funkce - otvírák na zátky skleněných lahví.   ( díky úspoře textu a kódu, pro případ, že by si někdo tyto stránky otevřel v Internet Explorer, dále jen jako "otvírák na pivo" ). Možná si teď řeknete - a není to zbytečné? Svět je přeci plný otvíráků na pivo. Ano, máte pravdu. Láhev ( ne nezbytně pivní ) se dá skutečně otevřít ledasčím. Jenomže! Pokud to chcete udělat a.) bezpečně, b.) efektně, c.) stylově, d.) tak, že při tom zaujmete okolostojící - viz bod jedna této stránky, tak láhev otevřete právě Devlínkovým křidýlkem. Pokud do vyhledávače Google napíšete heslo "otvírák na pivo", vyskočí na vás něco přes 120.000 výsledků. A i při tomto dechberoucím množství variant tohoto primitivního nástroje se s vámi můžeme vsadit, že Devlínek z nich všech bude a.) nejkrásnější b.) nejoriginálnější a konečně c.) nejvíce ťuťu. Komu by snad "ťuťu" nevyhovovalo, nechť si prosím ono slovo nahradí heslem "hipster". Lepší? ;-).

Devlínkova šestá funkce

  Šestá funkce - nůž / kráječ / řezák / multifunkční čepel.   Čepel, kterou je Devlínek vybaven, má tvrdost 57 HRC, což je přibližný ekvivalent příborových nožů. Délka využitelného břitu je bezmála 50 mm, což není dost na to, aby měla čepel adekvátní řezné vlastnosti, pokud by byla rovná. Proto je opatřena sadou deseti zoubků s lasturnatým výbrusem, která výrazně zvyšuje řezivost i při malé délce čepelky. Pokud navíc Devlínka držíte "správně" a tedy vám bříško palce generuje protitlak / přítlak vůči podložce, řeže Devlínek doslova, jako ta mrcha :-).

Devlínkova sedmá funkce

  Sedmá funkce - louskáček ořechů.   Mno. Tady je to asi z obrázku dostatečně jasně patrné a netřeba to více komentovat. Herdek, napadlo vás někdy někoho, jak je nevděčné a těžké, živit se jako copywriter? Napište půl normostrany na téma - louskáček na ořechy. Říkali. Zaplatíme. Říkali. Dlabu na to! Píšu já. Bože! Přece ty stránky nestavíme pro troglodyty, ne? Copak nestačí ten obrázek, se špicí zapíchnutou v ořechu? Ok, abych byl fér, mohu ještě doplnit, že se jedná o peckovitý plod Ořešáku královského, lidově známý jako - vlašský ořech. Na louskání používáme toliko hrot spodní Devlínkovy čepelky tak, aby její plocha při následném pootočení vytvořila páku. A rozlouskl se ořech. Jádro můžete ze skořápky následně vyšťourat libovolným Devlínkovým hrotem, či koncem. Tak. Už můžu jít domů..?

Devlínkova osmá funkce

  Osmá funkce - modelingová.   Nežertujeme. Tři roky praxe na trhu ukázaly, že Devlínek mezi devlianty funguje jako cosi mezi maňáskem a krejčovskou pannou. Pokud vám zvídavost nedá a navštívíte prostřednictvím odkazu v zápatí i náš účet na InstaGramu, objevíte netušený a komplikovaný svět lidové tvorby našich fanoušků, kterou napříč styly spojuje jen jediná věc, a tou je ústřední motiv Devlínka. Devlianti ho fotí, natáčejí, kreslí, šijou mu čepičky, oblečky, vozí ho po celém světě a berou ho jako něco víc, než jen svého ocelového přítele a společníka.

Devlínkova devátá funkce

  Devátá funkce - ořezávač / tape cutter   Tato funkce je oficiálně první nekuchyňské využití Devlínka v běžném životě a zároveň první, které vzešlo ze stále sílící fanouškovské základny devliantů. Většina běžně dostupných širokých lepících pásek má výšku do 50 mm, resp. stejnou, jako je užitná délka Devlínkovy čepele. Pokud tedy Devlínka implementujeme do pásku způsobem, který je znázorněn na přiložené fotografii, stane se z jeho čepele přirozený ořezávač, případně i odkladová plocha, aby se nám obtížně nalezený konec pásky opět nepřilepil zpět na kotouč. Tato funkce funguje na pásku kobercovou, malířskou, klasickou "hnědou" balíkovou, slavnou Duct tape a jistě i řadu dalších. Tímto děkujeme komunitě devliantů za inspiraci a za jejich neustávající podporu a zároveň vyzýváme vás, ostatní - pokud přijdete na další praktické využití Devlínka, neváhejte se s námi o něj podělit. Děkujeme! :-)

Devlínkova desátá funkce

  Desátá funkce - otvírák na plechovky   Tato funkce je druhé fanoušky navržené využití Devlínka a první které je genderově nevyvážené :-) Otevřít klasickou nápojovou plechovku obvykle není problém, pokud jste muž, vybavený adekvátně mužnými nehty. Pokud jste ovšem žena s nehty pěstěnými, anebo nedej Bože gelovou a uměleckou nadstavbou vylepšenými, pak si tuhle křehkou a drahou parádu opravdu NECHCETE zničit ouškem od plechovky. A i proto je tu Devlínek. Těší, baví, pomáhá a chrání vaše nehty :-). Nicméně - aby z toho muži nevyšli úplně naprázdno - na druhé fotografii vidíte situaci, do které se může dostat každý - Devlínek pomůže i v případě, kdy se ouško od plechovky ulomí, aniž by proniklo sacím otvorem. V tu chvíli už si ho můžete naložit ke Znojemským a zapeklitou plechovku vám opět otevře Devlínek :-).

Devlínkova jedenáctá funkce

  Jedenáctá funkce - otvírák PET lahví   Tato fuknce přináší revoluci do nápojového sektoru! Prostým zaklesnutím PET víčka za Devlínkův podbradek ( od verze 6.0 dále ) a jeho následným otáčením, otevřete libovolně darebnou PET lahev s jakkoli mastnými / unavenými / vodou změklými či životem omšelými prsty. Geniální? My víme :-) Funkce prošla náročným půlročním testováním na všech druzích nápojů od všech myslitelných značek. Podlehly všechny ( nápoje ). Sice si náš vývojový tým skoro vykoledoval cukrovku, ale stálo to za to!

Devlínkova dvanáctá funkce

  Dvanáctá funkce - odvzdušňovač na zavařovačky   Ocení především babičky! Případně jejich aktivní spolupracovníci :-) Kde je otevírák na zavařovačky, když ho člověk potřebuje? Samozřejmě - na Devlínkovi! S pomocí přesné geometrie jsme upravili otevírák na korunkové zátky ( od verze 6.0 dále ), tak, aby bylo možné jej zaklesnout za okraj OMNIA víčka zavařovací lahve a mírným tlakem směrem šikmo vzhůru, napustit do lahve vzduch. Tím se uvolní podtlak a zavařovačka lze pohodlně otevřít. Jsme-li dostatečně citliví, OMNIA víčko se nepoškodí a lze jej opět použít při dalším zavařování. Pokud je vám to stále málo, pak vězte, že stejným principem můžete otevřít i zalepené plechovky s barvou. A to se teprve hodí!

Devlínkova třináctá funkce

  Třináctá funkce - "kolíček" na zavření otevřených obalů pytlíkovitého typu   Tato funkce je unikátní tím, že jsme ji nenavrhli, nýbrž objevili. Jako silně závislí piči kávy, nakupujeme kávová zrna v objemných pytlích, které je po otevření obtížné, ne-li nemožné, zachovat "zamotané". Řešení? Devlínek! Všechny verze, vč. modelu JUNIOR mají shodnou rozteč nožiček, které lze využít jako jednoduchý kolíček. Navíc takový konstrukt působí opět originálně a stylově, obzvlášť, opatříte-li takový kolíček čepičkou či kloboučkem. Je to taková milá legrácka, ale opravdu funguje a opravdu se hodí :-)