Vznik a historie

Představení Devlínka jedním z jeho autorů..

Nejslavnější představení Devlínka 5.0, které na jarní Pražské výstavě nožů, v roce 2017, zachytil Michal Voska.

Věděli jste, že...? Tento spot vznikl úplnou náhodou. Nebyl plánován, ani připraven. Michal Voska svůj záměr dopředu neavizoval a celý klip se tak natáčel bez přípravy, "z oleje". Mimo záběr kamery je Martin Hadinec, který během natáčení komunikoval se zákazníky a prodával. Spot se natáčel na digitální zrcadlovku, čili nikoli - jak je v dnešní době obvyklejší - na mobil. Marvel se ten den nestihl nasnídat a večer předtím navečeřet, takže v době natáčení byl už 18 hodin bez jídla.

 

Předchůdce devlínka z Motořezu

PŘEDOBRAZ

Existují 2ks

V roce 2014 vznikl tento prapředek současného Devlínka, jako doplněk k noži s názvem Motořez, který pro člena pražské základny Hells angels realizovala značka KONOL Knives. Vidlička byla funkční, ale z dnešního pohledu to byl pouze první krok.

První CAD návrh budoucí konstrukce

PRVNÍ CAD NÁVRH

Nevyráběl se

Později téhož roku vyvstala potřeba originálního, funkčního a levného produktu, který by sloužil pro doplňkový prodej na jedné z každoročních nožířských výstav, které KONOL Knives navštěvují. Z původního předobrazu tak vznikl první návrh, ze kterého Devlínek vychází dodnes.

Devlínek - Kartonový prototyp

KARTONOVÝ PROTOTYP

Existuje 1ks

První návrh byl následně několikrát změněn a přepracován, až bylo na konci šestého kola úprav rozhodnuto, že vznikne testovací kartonový model. Na přiložené fotografii je originál modelu, včetně interních poznámek.

Devlínek model 1.0

VERZE 1 ( INT 6 )

Vyráběla se sériově

A zde již konečně první, sériově vyráběná verze. Použitý materiál byla obyčejná nekalitelná potravinářská nerez o síle 3mm, a zvažovalo se, zda se bude produkt jmenovat Vidlínek, Nožička ( resp. nůž + vidlička ) anebo Devlínek. Asi už tušíte, jak to dopadlo ;-)

Devlínek model 2.0

VERZE 2 ( INT 7 )

Vyráběla se sériově

Vzhledem k tomu, že všech 50 vyrobených kusů verze 1 zmizelo na Příbramské výstavě nožů do dvou hodin od jejího otevření, začalo se ihned po návratu pracovat na druhé verzi. Ta má výrazně kratší vidlohrot i čepel a pro zvýření řezného účinku byly přidány zoubky.

Devlínek model 3.0

VERZE 3 ( INT 10 )

Vyráběla se sériově

I když se celý svět skládá z otvíráků na pivo, byl v této verzi zkusmo integrován prvek "křidélka", jako otvíráku. Devlínek se tak začal pomalu odklánět od své původní jelínkovské podoby, ale zároveň vzniká pravidlo, že každá nová funkce musí být zároveň část těla.

Devlínek model 4.0

VERZE 4 ( INT 11 )

Vyráběla se sériově

Čtvrtá verze představovala jen krátký mezičlánek mezi verzí tři a pět. Zaoblení hrotu čepele bylo jen kosmetickou změnou, která vznikla během výroby druhé várky verze tři. Možná si tak nezaslouží samostatnou kategorii, ale možná ano ;-).

Devlínek model 5.0

VERZE 5 ( INT 12 )

Vyráběla se sériově

O dalších šest verzí později už má Devlínek tuto podobu. Rapidně přibyly funkce, použitý materiál se změnil na kalitelnou nerez Ak5Mo o tvrdosti 55 HRC a síle 2,5 mm. Tři roky od první myšlenky je Devlínek nejvyráběnějším a nejžádanějším produktem značky KONOL a jako první sériový produkt je zasílán i do zahraničí :-).

Aktuální model 6.0

VERZE 6 ( INT 13 )

Vyrábí se sériově

NOVINKA! Devlínek 6KA je první typ, který má novou funkci zaměřenou výhradně na (libovolné) slabší pohlaví. Na hrudi je totiž opatřen pohodlným a nekompromisním otevírákem PET lahví! K tomu je o 0,5 mm subtilnější a navíc má prázdnou hlavu. Ale to měl vždycky ;-)

Damašlínek

DAMAŠLÍNEK ( INT 14 )

Existuje 14ks

Limitovaná luxxxusní edice verze 6, vyrobená z ruské, nerezové damaškové oceli ZLADINOX. Minisérie vznikla na základě přání samotných devliantů. Kus s číslem 000 je uložen ve firemním muzeu, zbytek ( 001 - 013 ) zmizel mezi stávajícími devlianty. Jednotlivé kusy mají laserem gravírované sériové číslo.

Junior

JUNIOR ( INT 15 )

Vyráběl se sériově

Zjednodušený a zmenšený Devlínek, určený dětem a prťatům. Byl vyráběn z nekalené potravinové nerez oceli a přestože byl původně zamýšlen jen jako legrační doplněk, prosadil se na trhu natolik, že byla série "Junior" zařazena natrvalo do obvyklého prodeje.

Junior II

JUNIOR II ( INT 16 )

Vyrábí se sériově

Vylepšený mladší bráška úspěšného modelu JUNIOR. Opět je určen hlavně dětem a prťatům, a přestože cena zůstala stejná, přibyla funkce otevíráku na PET lahve. Materiálem zůstala nekalená potravinová nerez ocel, o síle 2,5mm.

Budoucí model

VERZE 7 ( INT 17+ )

Ve fázi vývoje

Říká se, že pokud něco funguje, nemělo by se do toho šťourat. My nicméně víme, že trvalo 13 verzí, než se náš Devlínek dostal od zrodu tam, kde je dnes. Proto se stále snažíme rozšířit pole jeho působnosti a možná i přidat nějakou novou a zajímavou funkci. Podaří se to? Uvidíme.. ;-)